NeptunIDE - edytor online

Niedawno dostałem info o nowy edytorze online NeptunIDE. Co to jest? Wyręczę się informacją prasową:

NeptunIDE to polski startup, który tworzy zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) dla PHP działające w chmurze.
[...]
NeptunIDE to środowisko programistyczne, które stawia na szybkość działania, podpowiadanie składni i wsparcie dla frameworka CakePHP.
Przeprowadziliśmy ankietę wśród ponad 500 programistów PHP z całego świata. Odpowiedzi były niemal jednomyślne: dla zdecydowanej większości programistów najważniejsze jest jak najbardziej precyzyjne podpowiadanie kodu, w każdym możliwym momencie, a najbardziej denerwującą rzeczą w używanym przez nich oprogramowaniu jest szybkość, zużycie pamięci i responsywność. Oczywiste wiec dla nas było, że na te dwie potrzeby użytkowników musimy postawić tworząc NeptunIDE. Trzecia cecha naszego produktu - specjalne wsparcie dla CakePHP - to nasza własna propozycja.

Konto beta dostałem, mogę potestować. No to do dzieła.

Na dzień dobry dostaje info, że przeglądarka, której używam nonstop (Opera) to zła przeglądarka i mam się przesiąść na Firefox lub Chrome. Ok, przygryzam wargi, przesiadam się i już z niechętnym nastawieniem jadę dalej.

Podpowiadanie - podstawowe funkcje czy zmienne to nam podpowie. No ale FOREACH czy IF to już nie. Przecież nikt tego nie używa No to może klasa? Buduję więc na szybko klasę a tam podpowiadanie w samej klasie niemalże zerowe.... Owszem, słowo $this mi podpowie, ale żeby $this->i_tutaj_właściwosc_klasy to już po co? Znowu nikt przecież tego nie używa. O czymś takim jak self:: to już nawet nie będę wspominał...

No ale wróć, tekst ten piszę parę chwil, w międzyczasie zalogowałem się znowu i jest, podpowiadanie w klasach już działa. Działa nawet self No ale FOREACH i IF nadal nie ma. Szybko tworzę kolejną klasę i..... i znowu zero podpowiedzi. Wylogowuje się i zalogowuje - już podpowiedzi działają. Widać jakiś dziwny mechanizm indeksacji, no ale wkońcu to narazie wersja BETA. No ale jak na edytor, którego autorzy chwalą się, że stawiają na podpowiadanie składni, to powinni to już dawno poprawić.

Odpalanie i debugowanie - działa. Nie ma co się rozwodzić nad tym.

Online - no i tu jest pies pogrzebany... Padnie ci sieć, padnie ci prąd i zonk. No, nie dokońca, bo można niby zapisać offline otwarte akurat pliki a potem gdy będziemy online to się nam to ładnie zsynchronizuje. No ale na tym koniec z plusów nagłego offline. Całą reszta leży. Nie otworzysz już innego pliku, którego akurat nie miałeś otwartego a jak nie dajboże zamkniesz co akurat edytowałeś, to też i już w nim nie popiszesz. Rzecz jasna aplikacji też już nie odpalimy. Czyli praktycznie rzecz biorąc by z tego korzystać musisz być nonstop online.

System kontroli wersji - jest Można projekt upublicznić i pracować w kilku nad nim (oczywiście wszyscy w neptunide) - miły dodatek.

Inne w skrócie - mamy konsole ssh, możemy sobie ściągnąć nasz projekt na kompa, jest jakieś tam kolorowanie błędów. A, no i jest jeszcze wsparcie dla CakePHP jeśli ktoś tego używa. Na czym to wsparcie polega nie wiem, bo nie używam. No i rzeczywiście zajmuje mało zasobów naszego systemu i działa w miarę szybko, a przynajmniej szybko na trzech 10-cio linijkowych plikach.

Podsumowanie - po co to komu? Nie mam bladego pojęcia. No nie, może przesadzam, jak ktoś chce coś małego popisać i być niezależny od miejsca pracy a nie ma laptopa to faktycznie, rozwiązanie jest dość ciekawe. No ale kto teraz nie ma laptopa? Prędzej znajdzie się osoba bez sieci niż bez laptopa. A jak już mówiłem sieć tu jest bardzo potrzebna. Nie wiem, może z czasem to się jakoś bardziej rozwinie i będzie z tego większy sens? A może Wy widzicie jakieś korzyści korzystania z tego typu edytora?

Edit: zapomniałem o linku do projektu... Starość nie radość...
Strona projektu

Komentarze

 

2013-08-03 08:03 Evinek

Ja nie mam laptopa. :3

2013-09-22 10:20 gość_Pyton

Jakoś nie mam przekonania do takich IDE, pomijam fakt że jest płatne A co jak nie będzie sieci? Kupa

2013-10-22 13:15 korey

Ja tam wolę stosować zwykłego notepada++, ładnie kolorkami mi oznacza języki i tez mam opcję podpowiedzi (z której wgl nie korzystam) jeszcze nie działa w chmurze, ale kto wie. są regularne aktualizacje wiec może kiedyś

http://notepad-plus-plus.org/

2013-12-29 08:47 gość_hyh

Bardziej to traktuje jako ciekawostkę niż narzędzie, którym mógłbym się posługiwać. Ale może znajdzie się jakiś odważny

2014-03-28 18:56 gość_Dawid

Widzę, że projekt długo nie podziałał - 503. Swoją drogą - czy ten blog jest jeszcze aktywny? Naprawdę szkoda, że na tak świetnym blogu pojawia się tak mało wpisów

2014-03-28 19:44 nospor

O faktycznie, stronka juz nie dziala...
Tak, blog zyje, ino malo pisze

Dodaj komentarz

 

Dostępne bbcode: b, u, i, url, code, php, css, html, sql, js

Ostatnio komentowane

 1. ShoutBox Podświadomość
 2. ShoutBox Trilux
 3. ShoutBox morelowy-dolomit
 4. ShoutBox Lucidoremi
 5. ShoutBox Goran Lezczek
 6. ShoutBox Ktos
 7. Opcje dwuwartościowe... gosc

Ostatnio na forum

 1. Zbiorniki stalowe Zbiorniki stalowe
 2. Wirtualne biuro Gdań... Wirtualne biuro Gdańsk
 3. Podział majątku Bydg... Podział majątku Bydgoszcz
 4. twojedobrenarzedzia.... twojedobrenarzedzia.pl
 5. Drabina rozsuwana Drabina rozsuwana
 6. Rusztowanie aluminio... Rusztowanie aluminiowe jezdne
 7. Serwis wózków widłow... Serwis wózków widłowych Bydgoszcz

Skrypty użytkowników

 1. Klasa obsługi szablo... Lirdoner
 2. Sekcje user76
 3. Klasa walidująca for... user76
 4. Licznik Gości online korey
 5. Form Builder Comandeer
 6. Dynamiczny licznik z... korey
 7. Captcha Comandeer